Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Zastanawiasz się jak dbać o swoje bezpieczeństwo? Jak chronić dom czy mieszkanie? Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci czy osób starszych w rodzinie? W tym artykule dowiesz się jakie zmiany wprowadzić w życie, aby czuć się bezpiecznie.

 

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego z nas. Kiedy czujemy się zagrożeni narasta uczucie lęku, które z czasem może spowodować różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Ciągły strach i stres z nim związany negatywnie oddziaływuje na nasze życia, zwłaszcza kiedy martwimy się nie tylko o siebie, ale również o naszych bliskich. Pragniemy zapewnić bezpieczeństwo naszym bliskim, a także staramy się zabezpieczać majątek, na który pracowaliśmy całe życie. 

 

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

 

Napady czy pobicia zdarzają się często zarówno w małych, jak i dużych miastach. Najczęściej to kobiety padają ofiarami mężczyzn, gdyż naturalnie są od nich słabsze. Jednak mężczyźni również mogą stać się ofiarą napadu silniejszego mężczyzny bądź grupy ludzi. Tego typu sytuacje występują wszędzie i często nie możemy ich unikać, np. kiedy wracamy wieczorami z pracy. Jednak możemy odpowiednio przygotować się do spotkania z przestępcą. Różnego rodzaju napady czy pobicia najczęściej występują w godzinach porannych bądź wieczornych, kiedy to wokół nie ma dużo ludzi. Brak świadków, którzy mogliby pomóc ofierze jest dla przestępców motywujący do działania. Zatem pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest unikanie chodzenia po mieście nocą bądź rankiem. Jeśli już musimy iść, najlepiej jest wybrać najkrótszą drogę, a w razie zauważenia podejrzanych osób warto zadzwonić do członka rodziny czy znajomego.

 

Posiadanie gazu pieprzowego przy sobie zwiększa poczucie bezpieczeństwa, dlatego też każdy z nas powinien to mieć. Oczywiście pamiętajmy, że najlepiej jest nie odpowiadać na zaczepki innych, gdyż w większości przypadków jedynie na zaczepkach się kończy. Jednak kiedy ktoś przekracza pewną granicę np. mimo naszych próśb przysuwa się czy próbuje nas dotykać, możemy się bronić. Najlepiej użyć gazu pieprzowego i oddalić się na bezpieczną odległość, gdzie możemy zadzwonić na policję. Przydatna może być również pałka teleskopowa, która służy do samoobrony. 

 

Bezpieczeństwo dzieci jest szczególnie ważne dla rodziców, dlatego też należy przygotować je do życia w społeczeństwie. Dziecko, które będzie wiedziało co mu wolno, a czego nie poradzi sobie w każdej sytuacji. Warto uświadamiać dzieci co robić w stresujących sytuacjach czy kiedy czują się zagrożone. Jest również wiele aplikacji, które umożliwiają kontrolę nad dzieckiem. Pokazują one w miarę dokładną lokalizację dziecka, co przydaje się w wielu sytuacjach. Z kolei w przypadku osób starszych bardzo ważne jest omówienie z nimi metod, które stosują oszuści, co pomoże uchronić naszych najbliższych przed utratą majątku. Osoby starsze mają problemy z pamięcią, dlatego też aplikacja z funkcją śledzenia będzie przydatna. Nauka obsługi smartfona ułatwia życie starszym ludziom, gdyż możemy ustawić tam przypomnienia np. odnośnie zażywania leków czy innych ważnych spraw.

 

Jak dbać o bezpieczeństwo swojego majątku?

 

Każdy z nas powinien czuć się bezpiecznie we własnym domu czy biurze i nie powinniśmy się przejmować kradzieżą. Jednak żyjemy w czasach, w których złodzieje często czują się bezkarnie, a wokół panuje znieczulica i sąsiedzi nie zawsze zwracają uwagę na to co się dzieje na osiedlu. Warto porozmawiać z sąsiadami, abyśmy wspólnie dbali o bezpieczeństwo i majątek w okolicy. W końcu jeśli złodzieje okradną nasz dom i nikt nie zareaguje, to z pewnością zabiorą się za kolejny. Dlatego też zwracanie uwagi na to co się dzieje czy podejrzanych ludzi w okolicy jest bardzo ważne, aby uchronić się przed kradzieżą.

 

Rozwiązaniem, które pozwala nam dbać o bezpieczeństwo w domu i w firmie są systemy elektroniczne, takie jak monitoring dobrej jakości, elektroniczne zamki czy alarm sterowany zdalnie. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pewność, że zamknęliśmy drzwi, a w razie niepewności będziemy mogli to zrobić zdalnie. Monitoring przydaje się kiedy zostawiamy dzieci same w domu, a także zwierzęta. Dzięki temu wiemy co się dzieje w domu i okolicy. Warto również skorzystać z oferty jednej z firm ochroniarskich, gdyż już sam monitoring i tabliczka informująca o ochronie może odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Alarm w domu i ochrona to dobre rozwiązanie kiedy dzieci zostają same w domu bądź dla osób starszych. Gdyby coś zaniepokoiło domowników nie muszą tego samodzielnie sprawdzać, gdyż w takiej sytuacji można wezwać ochronę, która sprawdzi posesję i okolicę. 

 

Ważnym aspektem jest również dbanie o bezpieczeństwo naszych pieniędzy, gdyż cyberprzestępstwa coraz częściej się zdarzają. Dzieje się tak ze względu na to, że przestępców działających w internecie ciężko jest namierzyć, przez co możemy nie odzyskać utraconego majątku. Ważne jest posiadanie 2-3 kont, z czego każde w innym banku, jeśli mamy większy majątek. Szansa na to, że ktoś okradnie kilka kont jest mała, dzięki czemu zawsze będziemy mieć jakieś środki do życia. Posiadanie sejfu w domu, w którym będziemy trzymać pieniądze na czarną godzinę jest również dobrym pomysłem. W razie awarii banku, zgubienia karty kredytowej czy kradzieży, zawsze będziemy mieć jakieś zabezpieczenie. Warto również ustalić limity na karcie, dzięki czemu w razie jej kradzieży złodziej nie wyczyści konta, gdyż limit mu na to nie pozwoli.

© 2022 - REGZ.PL