Uważaj, ktoś kradnie twój czas. Jak się bronić?

O tym, że czas jest wartością bezcenną, nie trzeba nikogo przekonywać. Mamy go zdecydowanie zbyt mało i co więcej, bardzo trudno jest go „rozmnożyć”. Czas to jedna z tych wartości, które trudno kupić czy zastąpić. Zarządzanie własnym czasem to jedno z ogromnych wyzwań naszych czasów, głównie z tego powodu, że dookoła nas coraz więcej jest złodziei każdej naszej chwili.

O co chodzi z tymi złodziejami czasu?

Pożeracze czasu, złodzieje czasu, ci, którzy kradną nasz czas, możemy to nazywać, jak tylko chcemy. Chodzi tu najprościej o wszystkie czynniki, które wpływają na obniżenie naszej efektywności i sprawiają, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć tych wszystkich celów i założeń, do których dążymy w życiu. Jest wiele rzeczy, które zabierają nam czas, przy czym bardzo często zupełnie nie jesteśmy świadomi, że w ogóle z czymkolwiek walczymy. Złodzieje naszego czasu bywają naprawdę podstępni i często znienacka nas atakują.

Co kradnie nasz czas?

Lista złodziei czasu może być bardzo długa, a w dodatku każdy z nas ma ją nieco inną. Wiele zależy od naszych upodobań, ale jest kilka, które gubią nas wyjątkowo często. W grupie liderów na pewno możemy umieścić media społecznościowe, telewizję, gry komputerowe, pogawędki czy ploteczki. Najbardziej zgubne jest rzecz jasna nasze lenistwo, a przede wszystkim skłonność do przekładania wszystkiego na później.

Policz to sobie

Czas jest wartością bezcenną i to jasne, ale to wcale nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie oszacować jego wartości. Jako podstawę przyjmijmy twoje wynagrodzenie. Załóżmy, że za każdą godzinę pracy otrzymujesz trzydzieści złotych i że spokojnie mógłbyś tyle zarobić, gdybyś pracował kilka godzin dłużej. Powiedzmy, dwie godziny, a spokojnie mógłbyś to robić, gdyby nie to, że „nie masz czasu”.  Rozumiesz już, że każda stracona godzina oznacza, że ktoś ukradł ci trzy dychy z portfela? Wiesz już, dlaczego nie wato ulegać złodziejom czasu.

Nie ulegaj, odrocz przyjemność

Nie ma co się oszukiwać, lubimy być nagradzani i to najlepiej tu i teraz. Czekanie nie jest naszą mocną stroną. To jeden z powodów, dla których tak chętnie ulegamy pożeraczom czasu. Nasz umysł jest skonstruowany w ten sposób, że lubi być nagradzany i sprawiać sobie przyjemność. A czy może być większa przyjemność niż zjedzenie paczki słodyczy lub obejrzenie głupiego serialu, który nie wymaga od nas wykonania żadnego wysiłku intelektualnego? Wszystko byłoby w porządku, jeśli faktycznie byłaby to nagroda, choćby po wykonaniu jakiegoś etapu pracy. Tyle tylko, że często to jedyna znana nam forma spędzania czasu.

Nie znosimy próżni

Uleganie złodzieja czasu ma jeszcze jedno podłoże. Po prostu jeśli jest tak, że nie wiemy, co mamy robić lub liczba obowiązków nas zdecydowanie przerasta, wybieramy sobie to, co najłatwiejsze. Ponownie, nie będzie to wykonanie pracy czy zrobienie porządków domowych, a zajecie lekkie, łatwe i przyjemne. Może to być szperanie w sieci, oglądanie filmu czy pogawędka telefoniczna. Na pewno nasz umysł nie każde nam wybrać sobie najtrudniejszego czy najnudniejszego zadania z listy, jeśli go do tego nie zmusimy. Gubi nas brak umiejętności wyznaczania priorytetów i narzucania sobie pewnej dyscypliny, która pozwoliłaby na dobre rozplanowanie naszego czasu.

 

© 2022 - REGZ.PL